Forum www.jaworznickiegranie.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

L5R - zasady

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.jaworznickiegranie.fora.pl Strona Główna -> Gry karciane
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:34, 23 Mar 2009    Temat postu: L5R - zasady

Nowa karcianka, więc pewnie i zasady by się przydały Wink

SŁOWNICZEK

Bow - Czyli swego rodzaju użycie karty. Obrazuje, że karta została użyta. Obrazuje się to w ten sposób, iż kartę obracamy o 90 stopni w prawo.
Discard pile - Karty odrzucone (zabite postacie, użyte karty itp.)
Dynasty Deck - Karty z czarnym tłem, które zawierają Postacie (Personalities), Lokacje (Holdings), Zdarzenia (Events) i Regiony (Regions).
Fate Deck - Karty z zielonym tłem, zawierają karty Akcji (Actions), Pierścienie (Rings), Sojusznicy (Followers), Przedmioty (Items), Czary (Spells)
Straighten - Czynność przywracająca kartę ze stanu bow, do normalnej pozycji.

PODSTAWY (budowanie decku)

Talia w L5R, musi składać się z minimum 81 kart. Z tego minimum 40 kart tworzy Dynasty Deck, kolejne minimum 40 tworzy Fate Deck. Natomiast jedna karta, z którą gracz rozpoczyna rozgrywkę to karta domu tzw. Stronghold, który pokazuje, którym klanem gracz gra.

Ograniczenia w budowie decku:
- maksymalnie trzy kopie karty o tym samym tutule karty.
- maksymalnie jedna kopia karty Ring o danym tutule
- maksymalnie jedna kopia karty Event o danym tytule
- maksymalnie jedna kopia karty, która jest typu "Unique" (wyjątkiem są tutaj karty Experienced -> [link widoczny dla zalogowanych] )
- w decku może znaleźć się do 3 kopii karty ze słowem Singular, ale w danej chwili w grze można mieć tylko jedną kartę tego typu.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sboja dnia Pon 18:35, 23 Mar 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:35, 23 Mar 2009    Temat postu:

PODSTAWY (podstawowe informacje)

Zanim opiszę dokładniej karty, kilka słów na temat tego jak wygrać w Legendzie i jak w ogóle wygląda rozstawienie.
Tak jak już wspomniałem w poprzednim punkcie. Mamy podział na dwa decki. Jeden dynasty (czarne tyły) i drugi fate (zielone tyły).

Każdy z graczy na początku gry posiada cztery prowincje. Najczęstszym powodem zwycięstwa jednego z graczy jest właśnie to, iż zniszczył on wszystkie prowincje swojego przeciwnika. Do czego służą nam prowincje?

W każdym momencie gry na prowincji musi znajdować się karta z Dynasty Decku. Tak więc w momencie kiedy gracz będzie zaczynał rozgrywkę pociągnie on cztery karty ze swojego Dynasty Decku i rozłoży po jednej (zakrytej) na każdej prowincji. W ten sposób gracz powinien mieć bezpośrednio przed sobą cztery karty w linii poziomej.

W swojej turze, poczynając od prowincji, która znajduje się najbardziej z lewej gracz zaczyna odkrywać karty, a może tam znaleźć cztery rodzaje kart:
- postacie (pozostawia na prowincji)
- lokacje (pozostawia na prowincji)
- zdarzenia (natychmiast wykonuje instrukcje na zdarzeniu, po czym odrzuca kartę i kładzie nową ZAKRYTĄ kartę z góry dynasty decku)
- region (nakrywa kartę regionu nową ZAKRYTĄ kartą z góry dynasty decku)

To, że dana postać/lokacja pojawiła się na prowincji nie oznacza jeszcze, że gracz już ją posiada. Dopiero po zapłaceniu odpowiedniej kwoty w złocie postać/lokacja zostanie kupiona, a w jej miejsce pojawi się nowa ZAKRYTA karta z góry dynasty decku.

Kart z Dynasty Decku nie dociąga się w ŻADEN inny sposób. Tak więc dopiero w momencie kiedy wystawimy jedną z kart pojawi się nowa.

W fate deck'u znajdziemy natomiast wszystkie karty wpływające na nasze postacie. Są tam np. różne przedmioty, wydarzenia, pomocnicy (followers), czary itp. W przeciwieństwie do kart z Dynasty Decku, te karty gracz dociąga i trzyma na ręce, aby zagrywać w odpowiednim momencie.

Podstawy mamy za sobą tak więc przyjrzyjmy się wszystkim typom kart jakie występują w grze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:36, 23 Mar 2009    Temat postu:

PODSTAWY (warunki zwycięstwa)

Gracz może odnieść zwycięstwo na jeden z 4 sposobów:
a) Military Victory: zniszczyć 4 prowincje swojego rywala
b) Honor Victory: jeżeli gracz zacznie turę mając +40 punktów honoru
c) Dishonor Victory: sprowadzić rywala do -20 pkt. honoru
d) Enlightenment Victory: wystawić wszystkie pięć Ring'ów (Air, Elemental, Fire, Water, Void)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:38, 23 Mar 2009    Temat postu:

OPIS RODZAJÓW KART - STRONGHOLD


Karta z którą zaczynamy rozgrywkę. Praktycznie jedyne źródło dochodów na początku gry. Idąc od góry, mamy nazwę Strongholdu. Później jest symbol, który obrazuje przynależność do jednego z klanów, bądź też do Shadowland'ów. Następnie mamy trzy liczby. Odpowiednio są to: Siła naszych prowincji, ile złota jest w stanie wyprodukować stronghold, oraz startowy honor naszego domu. Poza tym większość kart zawiera również jakieś specjalne zdolności, które gracz może wykorzystywać.

OPIS RODZAJÓW KART - (Dynasty deck) HOLDING


Holdingi to główny środek zarabiania pieniędzy. Na początku gry naszym celem będzie własnie wybudowanie jak najszybciej kilku holdingów, dzięki którym będziemy mogli do gry wprowadzać naszych kolejnych wojowników.

Wszystkie Holdingi mają zaraz pod obrazkiem informacje ile złota musimy zapłacić aby wybudować dany Holding (w naszym przykładzie 3). W prawym górnym rogu kart jest identyczny symbol, który pokazuje jakie dochody będzie zapewniał nam ten holding, kiedy już będzie wybudowany (w n.p. 2). Wybrane, ale nie wszystkie Holdingi, posiadają w lewym górnym rogu wachlarz, który pokazuje ile honoru jest w stanie "wyprodukować" dany holding (w n.p. 2).

OPIS RODZAJÓW KART - (Dynasty deck) PERSONALITY


Personality, to wszystkie postacie jakie występują w grze. To własnie dzięki nim walczymy z przeciwnikiem i ich zawsze dozbrajamy itp.
Na każdej karcie Personality ZAWSZE znajdziemy następujące informacje:
- w lewym górnym rogu znajduje się FORCE postaci, który już na kartach jak i zasadach często jest oznaczany po prostu jako "F". Obrazuje on siłę fizyczną postaci.
- w prawym górnym rogu na karcie znajduje się informacja o CHI postaci, często na kartach oznaczana po prostu jako "C". Obrazuje on siłę psychiczną postaci. Postać zawsze musi mieć CHI większe od zera. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu jego CHI spadnie do zera lub niżej, postać natychmiast zostaje zniszczona.

Pod rysunkiem postaci znajdują się kolejne trzy ważne informacje i są to od lewej:
- Honor Requirement. Wymagania honoru, czyli ile nasz klan musi mieć honoru, abyśmy mogli wystawic daną postać. Ważne tutaj jest zwrócenie uwagi na fakt, iż jeżeli jest "-" oznacza to, iż nie ma żadnych wymagań. Jeżeli natomiast jest "0" oznacza to, iż nasz dom musi posiadać przynajmniej zero honoru (można spaść poniżej zera).
- Gold Cost. Czyli koszt w złocie jaki musi zapłacić aby wystawić daną postać. Gracz może zapłacić 2 złota mniej aby wystawić postać, nie otrzyma wtedy jednak honoru za wystawienie takiej postaci (patrz niżej).
- Personal Honor (PH). Honor osobisty naszej personality. Decyduje między innymi o tym jakich Followerów będziemy mogli dołączyć do tej postaci, jak i również pokazuje ile nasz dom otrzyma honoru kiedy ta postać pojawi się w grze.

OPIS RODZAJÓW KART - (Dynasty deck) EVENT


Karty Eventów rozpatruje się natychmiast po odkryciu na jednej z prowincji (wytłumaczę później).

OPIS RODZAJÓW KART - (Dynasty deck) REGION


Karty Regionów po odkryciu zawsze dołączają się do prowincji na których zostały odkryte. W momencie zniszczenia prowincji na której znajdował się region oczywiście kartę się odrzuca.

OPIS RODZAJÓW KART - (Fate deck) ACTION


Tych kart zapewne będziemy mięli najwięcej w decku. Na karcie akcji poza samym opisem zdarzenia zawsze znajduje się koszt w złocie (zaraz pod obrazkiem) jaki musimy zapłacić aby użyć danej karty oraz informacja o Focus'ie karty (liczba na czarnym tle na spodzie karty). Focus nie ma bezpośredniego wpływu na rozgrywkę, jest jednak wykorzystywany np. przy pojedynkach, bądź też przez Klan Lwa i jego Tactician'ów.

OPIS RODZAJÓW KART - (Fate deck) RING


Specjalna karta, zagrywana najczęściej po spełnieniu jakiegoś warunku. W L5R istnieje 5 Ringów. Każdy gracz może mieć w decku tylko jedną sztukę tej karty. Jeżeli graczowi uda się wystawić wszystkie 5 Ringów automatycznie wygrywa grę.

OPIS RODZAJÓW KART - (Fate deck) Attachmenty
Następne trzy rodzaje kart to wszytsko attachmenty, czyli karty które dołączamy bezpośrednio do naszych personalities, dzięki czemu najczęściej zwiększamy ich statystyki oraz inne możliwości.

OPIS RODZAJÓW KART - (Fate deck) Follower


Followerzy to swego rodzaju pomocnicy naszych postaci. Podobnie jak personalities posiadają oni Force i Chi. Po przyłączeniu do jakiejś postaci dodają swoje współczynniki do siły Unit'u (Unit - to właśnie personality + followerzy).
Podobnie również jak Personalities, Followerzy mają Honor Requirement, jednak w przeciwieństwie do sytuacji z postaciami. Kiedy chcemy wystawić postać musimy mieć my jako dom odpowiednią liczbę honoru, natomiast w przypadku followerów patrzymy na PH (Personal Honor) naszej postaci.
I wreszcie oczywiście mamy jeszcze na karcie zaznaczony koszt w złocie jaki musimy zapłacić za wystawienie followera.

OPIS RODZAJÓW KART - (Fate deck) Item


Przedmioty podobnie jak followerzy dołączani są do postaci. Różnica jest jednak taka, że o ile followerzy zwiększają siłę Unitu, o tyle przedmioty zwiększają bezpośrednio współczynniki postaci.
Zapewne nie widzicie teraz różnicy dlatego szybki przykład.
Powiedzmy że Wasza postać została wyzwana na pojedynek, w pojedynkach nie mogą uczestniczyć żadni followerzy, tak więc Wasza postać nie będzie mogła skorzystać z żadnych modyfikatorów, które od nich posiada. Jeżeli jednak posiada jakiś item, może z niego normalnie korzystać.
Poza modyfikatorami F i C, itemy zawsze posiadają jeszcze informacje o koszcie jaki trzeba zapłacić, aby dołączyć je do postaci.

OPIS RODZAJÓW KART - (Fate deck) Spell


Ostatnim rodzajem kart są czary. Czary dołączać można do postaci Shugenja. Po zapłaceniu odpowiedniego kosztu, dołączamy czar i nasz czarodziej może się bawić Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:39, 23 Mar 2009    Temat postu:

FILOZOFIA KART (jak czytać karty)

Statystyki wszystkie współczynniki (Force, Chi, Siła prowincji, Gold cost itp.) posiadają numeryczne wartości. Minimalna wartość to ZAWSZE "0". Nie dotyczy to tylko trzech współczynników:
- Honor requirement (może być "-" oznacza to, iż nie ma żadnych wymagań)
- Family Honor (może spaść poniżej zera)
- oraz wszystkie modyfikatory z "+" lub "-"

Keywords
Zawsze pogrubione na karcie, służą one opisaniu kart jak np.: "Phoenix Clan" lub "Samurai", niektóre przedmioty posiadają np. słówko "Weapon".

Ważna informacja to to, iż Keywords są oddzielone od siebie małą czarną kropeczką (•), jest to o tyle ważne że niektóre Keywords mogą składać się z kilku słów i tak np. "Dragon Clan" oznacza, że postać należy do klanu smoka, ale nie oznacza że jest również "Dragon" czyli smokiem.

Traits
Poniżej Keywords, można znaleźć czasem Traits, są to jakieś specjalne efekty czy też ograniczenia, niektóre traity działają w określonym momencie jak np. "After this personality enters play:", albo "Before your turn ends:".

Abilities
Poniżej Traits, może się znaleźć jedna lub więcej umiejętności postaci. Umiejętności zaczynają się zawsze od jednego lub większej liczby pogrubionych słówek takich jak np. "Limited:", "Open:", "Battle:", "Reaction:". Oznaczenia te pokazują kiedy możemy użyć danej zdolności. Jeśli na karcie znajduje się informacja np. "Battle/Open:" możemy ją zagrać albo w fazie Battle albo Open.

Flavor text
Flavor nie ma żadnego wpływu na grę. Na kartach znajduje się tylko po to by nadać kartom jeszcze większy klimat.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:39, 23 Mar 2009    Temat postu:

POCZĄTEK GRY (rozstawienie, kto zaczyna i takie tam)

Stronghold
Każdy gracz zaczyna rozgrywkę z jednym ze strongholdów, który pokazuje między innymi początkowy honor gracza.

Kto zaczyna?
Gracz, który posiada większy Family Honor jedzie jako pierwszy. W przypadku remisu losujemy.

Lokacje "Legacy"
Gracz, który jedzie jako drugi może teraz przeszukać swój Dynasty Deck, wybrać jedną kartę z keyword'em Legacy i wstawić ją do gry (bow), bez płacenia żadnych kosztów. Ta karta jednak będzie mogła zostać 'unbow' dopiero na początku naszej trzeciej tury.

Deck i Discard pile
Po wszystkich czynnościach opisanych wyżej. Gracze tasują swoje decki. Fate deck wędruje tam gdzie nasza prawa ręka, natomiast Dynasty deck tam gdzie lewa.
Pomiędzy obiema deckami rozkładamy cztery ZAKRYTE karty z Dynasty decku, które tworzą nasze prowincje.
Następnie każdy z graczy ciągnie 5 kart z Fate decku.
W tym momencie jesteśmy gotowi do pierwszej tury...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sboja dnia Pon 18:40, 23 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:42, 23 Mar 2009    Temat postu:

PRZEBIEG TURY

1. Straighten Phase
Każda tura rozpoczyna się od tej fazy. Gracz, który wykonuje aktualnie swoją turę może zrobić "Straighten" wszystkich swoich kart.

2. Event Phase
To faza w której odkrywamy karty jakie znalazły się na naszych prowincjach. Zaczynamy zawsze od karty najbardziej z lewej. Jeżeli wylosowana karta to:
- Holding albo Personality (nic się nie dzieje)
- Event (natychmiast wykonujemy instrukcje na karcie, po czym uzupełniamy prowincję ZAKRYTĄ kartą z Dynasty Decku.
- Region (natychmiast zostaje on dołączony do prowincji na której został odkryty, my natomiast uzupełniamy prowincję ZAKRYTĄ kartą z Dynasty Decku)

ważne: każda prowincja może mieć dołączony tylko jeden region. Tak więc jeżeli region już się tam znajduje nowy region zostaje po prostu odrzucony.

3. Action Phase
Gracz, który wykonuje akcję (active player) w Action Phase, ma zawsze jako pierwszy możliwość wykonania jednej z akcji: Limited albo Open.

Jeżeli gracz nie może, bądź nie chce wykonać akcji, może spasować. Wtedy szansę wykonania akcji otrzymuje drugi gracz. Gracze tak wykonują swoje akcje, aż obaj spasują, jeden po drugim.

WAŻNE:
Limited actions - mogą być wykonywane TYLKO przez aktywnego gracza (czyli tego, którego aktualnie trwa tura) i TYLKO w fazie action phase.
Open actions - mogą być wykonywane przez obu graczy TYLKO w fazie action phase.
Battle actions - mogą być wykonywane tylko w walce.
Reaction actions - mają z reguły informacje kiedy można je zagrać. Np. "When you produce Gold" itp. Ważne jest tutaj to, iż Reaction actions nie zabierają graczowi szansy na zagranie jego własnej akcji. Czyli gracz po zagraniu karty reakcji, może normalnie wykonać swoją akcję.
Jeżeli jakieś zdarzenie powoduje, iż odpalanych jest kilka Reaction, wtedy pierwszy swoją reakcję rozpatruje Active player, następnie drugi z graczy, znów Active player itd.


używanie akcji
Na większości kart jest z reguły jakiś warunek, który musimy spełnić aby móc użyć danej karty. Np. "If you control a Shugenja". W tym wypadku aby użyć tej zdolności musimy posiadać w swoich szeregach Shugenje. Są jeszcze jednak trzy inne ograniczenia których należy pamiętać:
- umiejętności na kartach, które są bowed, nie mogą być używane
- karta musi znajdować się w grze, bądź też musi to być Action albo Ring, który trzymamy na ręce.
- każda umiejętność na karcie może być wykorzystana tylko jeden raz na turę, dotyczy to również wszystkich "Reaction:"

Są jeszcze dwie ważne rzeczy o których należy pamiętać.

Koszt w grze, to zarówno jakaś opłata w złocie, ale również np. to że robimy "bow" jakiejś naszej postaci. Jeżeli mamy zapłacić jakiś koszt musimy w pełni go pokryć, czyli jeśli mamy np. wymaganie "Give one of your Shugenja Shadowlands", nie możemy jako cel wybrać postaci naszego Shugenja, który np. jest już Shadowlands'em lub też nie może otrzymać takiego traita.

Dodatkowo jeżeli jakaś postać neguje dany efekt, to mimo wszystko reszta akcji jest wykonywana. Czyli jeżeli mamy postać, która ma dajmy na to "Cannot bow". I rzucamy na nią kartę z efektem "bow him and move him home" to taka postać oczywiście nie zostanie bow, ale mimo wszystko zostanie odesłana do domu.

Traity i ich efekty
Traity w wielu przypadkach mają jakiś efekt, który również jest trigerowany. Traktuje się je podobnie do Reaction actions, jednak są cztery główne różnice pomiędzy nimi a zdolnościami Reaction:
a) efekty z traitów nie są opcjonalne, trzeba je zawsze wykonać
b) efekty z traitów działają nawet jak karta jest bowed
c) efekty z traitów nie mają ograniczenia "tylko raz na turę", działają za kazdym razem
d) efekty traitów działają ZANIM jakakolwiek "Reaction" może zostać wykonana


INNE AKCJE
Inne akcje, które gracze mogą wykonywać w swojej turze to:
a) Equip - "Limited: Any number of times per turn, target one of your Personalities: Attach a target attachment card from your hand to him (paying all costs)."
b) Share - "Open: Bow one of your attachments: Transfer it to another of your target Personalities who can legally attach it."
c) Lobby - "Political Limited: If you have higher Family Honor than any other player, bow one of your target Personalities with Personal Honor of 1 or higher: Take control of Imperial Favor" (co to, opisuję poniżej Smile )

IMPERIAL FAVOR
Imperial Favor jest niezbędny do wykonania niektrych akcji w grze. Dodatkowo gracz kontrolujący Imperial Favor, może skorzystać z jednej z dwóch akcji:

Political Limited: Discard the Imperial Favor and a card: Draw a card.
lub
Political Battle: Discard the Imperial Favor: Move a target attacking enemy unit home.


4. Attack Phase (opcjonalna)

Atak zawsze jest opcjonalny. Szczególnie na początku gry, gracze nie będą walczyć, gdyż ich wojska będą zapewne za słabe. Kilka pojęć, które wiążą się z walką i o których należy pamiętać to:
Attacker - osoba, która atakuje
Defender - osoba broniąca
Battlefield - każda prowincja ma swój Battlefield.
Army - wszystkie jednostki jednego gracza, które znajdują się już na Battlefield'zie

Jeżeli gracz zdecyduje się na atak, rozpatruje się kolejne segmenty walki w następujący sposób:

A. Declaration segment
W tej fazie jeden z graczy ogłasza tylko, iż zamierza zaatakować. Jeden z graczy zostaje "Attacker'em" drugi "Defender'em".

B. Infantry maneuvers segment
W tej fazie najpierw atakujący gracz równocześnie przydziela dowolną ilość swoich Unitów z domu ("home") do dowolnych battlefield'ów. Następnie gracz broniący może wysłać swoje jednostki aby bronić wybranych battlefield'ów.

C. Cavalery maneuvers segment
W tej fazie gracze przydzielają swoje jednostki Cavalery do battlefieldów. Tak więc jednostki Kawalerii zawsze będą się wystawiały jako drugie. Podobnie jak wcześniej, najpierw wystawia się gracz atakujący, a później broniący.
Zwróćcie uwagę iż jeżeli mamy podobną siłę jednostek po jednej jak i drugiej stronie. Ale jeżeli broniący nie ma kawalerii to gracz atakujący będzie w stanie bez problemu zniszczyć prowincje gracz broniącego, gdyż ten musi ogłosić, których prowincji będzie bronił zanim nawet gracz atakujący zdecyduje się gdzie atakować.
ważne: jeżeli mamy Personality, która ma keyword Cavalery, ale ma również followerów, to aby móc skorzystać ze zdolności Cavalery, jednostki follower'ów również muszą posiadać keyword Cavalery.

D. Fight battles
Po tym jak już wszystkie jednostki zostały przydzielone gracz atakujący wybiera battlefield, na którym chce aby rozstrzygnęła się pierwsza bitwa. Po jej rozstrzygnięciu gracz atakujący wybiera kolejny battlefield.

Sama walka przebiega następująco:
Najpierw gracz, który jest Defenderem może jako pierwszy użyć jednej ze swoich ability Battle:, następnie gracz atakujący ma swoją okazję, później znów broniący i tak do momentu, aż obaj gracze nie spasują.
Jeżeli gracz atakujący posiada więcej karty typu Naval niż gracz broniący, wtedy jako pierwszy swoją akcję może wykonać gracz atakujący, wybrana akcja musi jednak pochodzić od jednej z kart typu Naval.

Istnieją dwa wymogi, które muszą być spełnione aby gracz mógł wykonać jakąś akcję na danym polu bitwy (battlefield).
- zasada obecności: gracz musi kontrolować przynajmniej jeden unit na danym polu bitwy
- zasada lokacji: aby gracz mógł skorzystać z umiejętności danego unitu (czy to personality, czy followerów) musi on znajdować się na danym polu bitwy. (wyjątkiem są tutaj umiejętności, które pozwalają poruszać się z lub do pola bitwy)

ważne: jeżeli jakiś unit uczestniczył już w Resolution Segment danej walki to nie może on poruszyć się do żadnego innego pola bitwy w tej turze.

Rozstrzygnięcie walki resolution segment:
Kiedy gracze już wykonali wszystkie akcje, które chcieli i nie mogą lub nie chcą już wykonywać kolejnych, następuje rozstrzygnięcie walki (resolution segment).
Gracze sumują Force wszystkich jednostek. Suma Force to suma wszystkich Personalities i Followerów, którzy są "unbowed".

Następnie porównuje się siłę obu armii.
a) jeżeli atakujący posiada większy force
Wszystkie jednostki obrońcy zostają zniszczone. Jeżeli dodatkowo przewaga Force'a była większa niż siła prowincji (opisana na Strongholdzie) gracza broniącego, prowincja zostaje natychmiast zniszczona. Karta z Dynasty Deck, która znajdowała się na prowincji zostaje automatycznie odrzucona do Discard Pile'a. Od tego momentu gracz który stracił prowincję będzie musiał radzić sobie bez jednej prowincji.
b) jeżeli broniący posiada większy force
wszystkie jednostki atakującego zostają zniszczone

ważne: zwycięzca otrzymuje dwa razy tyle honoru ile kart udało mu się zniszczyć w momencie rozstrzygania bitwy.
Przykład: jeżeli po stronie, która przegrała znajdowały się dwa unity: jeden to jedna personalities, a drugi to personality + jakiś item + dwóch followerów to mamy w sumie 5 kart, daje to 10 honoru dla gracz, który zwyciężył.

c) w przypadku remisu
Obaj gracze niszczą wszystkie swoje jednostki, a każdy gracz otrzymuje dokładnie tyle honoru ile kart zniszczył przeciwnikowi.

Po fazie rozstrzygnięcia bitwy wszystkie jednostki gracza atakującego wracają do domu w stanie "bow".


5. Dynasty Phase

Dopiero w tej fazie gracze wprowadzają do gry w dowolnej kolejności Personalities i Holdingi ze swoich prowincji. Oczywiście zarówno jedno jak i drugie ma jakiś koszt. Gracz musi pamiętać o tym, iż jedno źródło dochodów może płacić tylko za jedną rzecz. Czyli np. nasz stronghold, który produkuje dajmy na to 4 złota, nie wystarczy aby wprowadzić do gry dwie lokacje o koszcie 2 złota. Chcąc zapłacić Strongholdem za taką lokację nasze nadmiarowe 2 złota, po prostu przepadnie.

wprowadzanie holdingów do gry
Wszystkie holdingi jakie kupujemy pojawiają się w stanie "bowed", tak więc nie możemy kupić holdingu i od razu wykorzystać go do tego aby za coś zapłacić.

wprowadzanie personalities do gry
Jeżeli tylko spełniamy Honor Requirement danej postaci (czyli nasz aktualny honor jest większy od Honor Requirement wybranej personalities), możemy zapłacić koszt w złocie naszej postaci i wprowadzić ją do gry. Jeżeli jednak nie spełaniamy tych wymagań, nie możemy takie postaci wprowadzić do gry (patrzcie jednak niżej).

Personalities klanu który reprezentujemy mają trzy dodatkowe zasady:
a) możemy wprowadzać je do gry płacąc 2 złota mniej
b) jeżeli zapłaciliśmy pełny koszt postaci (bez zniżki) możemy otrzymać honor równy PH (Personal Honor) postaci za którą płacimy. Tylko raz na Dynasty phase.
c) Jeżeli nie spełniamy wymagań względem honoru, możemy mimo wszystko wprowadzić taką postać do gry, musimy jednak zapłacić dwa złota więcej niż normalnie. Tak więc jeżeli postać kosztuje bazowo 8 złota, możemy zapłacić 8 złota, ale nie dostać honoru (pkt. b), lub też zapłacić 10 złota, aby otrzymać honor za wystawianą postać.

Odrzucamy odkryte karty na prowincjach
Po tym jak już wystawiliśmy wszystko co chcieliśmy, możemy zddecydować się odrzucić wybrane karty z prowincji (dopóki jakieś karty tam się znajdują nie będziemy w stanie na ich miejsce dociągnąć nowych kart z dynasty deck). Przykładowo może się zdarzyć, iż na początku kiedy bardzo potrzebujemy lokacji, wylosowaliśmy na naszych 4 prowincjach, 4 postacie. Rozsądnym krokiem wydaje się wtedy odrzucenie kilku z nich.

Karty Legacy na początku gry
Ponieważ BARDZO ważne jest aby w pierwszej turze gry wystawić jakiś holding, każdy z graczy w pierwszej turze ma możliwość wykonania akcji:
"Reaction: After your Dynasty Phase ends, if you have brought no Holdings into play this turn, bow your Stronghold: Search your Dynasty deck, then any face–down cards in your provinces, for a Legacy Holding and put it into play."


6. End Phase

Na zakończenie tury gracz ciągnie jedną kartę z Fate Decku. Maksymalna liczba kart na ręce to 8. Jeżeli po dociągnięciu karty gracz przekroczy ten limit musi on zawsze odrzucić karty do 8.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sboja dnia Pon 18:44, 23 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:45, 23 Mar 2009    Temat postu:

POJEDYNKI (DUELS)

Podczas rozgrywki może się zdarzyć, iż jedna z postaci wyzwie drugą na pojedynek (duel). W pojedynkach w odróżnieniu od normalnej walki porównuje się wartości współczynnika CHI.

Pojedynek wygląda następująco:

1. Gracze ciągną trzy karty z fate deck'u i z tych kart tworzą tzw. "focus pool". Karty są zakryte i mogą na nie patrzeć tylko gracze do których karty należą. Karty nie mają już żadnego efektu, liczy się tylko i ich focus (czyli liczba na czarnym tle na dole każdej karty z fate decku)

2. Gracz, który został wyzwany na pojedynek jako pierwszy ma możliwość albo:
a) "focus" - gracz kładzie zakrytą kartę ze swojego "focus pool" obok karty swojego wojownika,
ważne: każdy gracz może raz na pojedynek zagrać JEDNĄ kartę ze swojej ręki zamiast z focus pool'a.
b) "strike" - jedna z postaci atakuje (patrz niżej)

3. Po zakończeniu pojedynku wszystkie niewykorzystane karty z focus pool należy położyć na spodzie decku w dowolnej kolejności.

STRIKE:
Po tym kiedy jeden z graczy powie "strike", wszystkie karty są odkrywane. Na niektórych z nich znajduje się coś takiego jak "Focus Effect:", wszystkie efekty są wprowadzane w życie, w kolejności określonej przez aktywnego gracza.
Tekst na WSZYSTKICH pozostałych kartach jest nieistotny, liczy się tylko ich Focus Value.

Obaj gracze porównują wartość wszystkich do tej pory focus'owanych kart i dodają ich wartość focus value do swojego CHI. Personality która osiągnęła większą sumę wygrywa duel. W przypadku remisu, obie Personality muszą ponieść konsekwencje porażki.

DUELIST:
Jeżeli postać, która wyzwała swojego przeciwnika na duel posiada keyword "duelist", a jej przeciwnik nie posiada takiego keyworda. Postać, która wyzywa na duel ma możliwość jako pierwsza "focusowania" karty. (nie może powiedzieć od razu "strike")


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:46, 23 Mar 2009    Temat postu:

EXPERIENCED (czyli kolejne wersje tej samej postaci)

podstawy
Jak większość zapewne wie w L5R istnieją kolejne wersje postaci.
W karciance zawsze postać, która ukazuje się pierwszy raz pojawia się w tzw. wersji "unexperienced". Są to wszystkie postacie, które nie mają jako keyword słowa "experienced".

Jeżeli przy postaci znajduje się już słowo "experienced" oznacza to, iż jest to kolejna wersja postaci "unexperienced". Samo słówko "experienced" oznacza, iż jest to tak naprawdę postać "experienced 1". Przy kolejnych wersjach postaci będzie się już pojawiał stosowny numerek, i będziemy mieli kolejno "Experienced 2", "Experienced 3" itd. Obrazuje to rozwój danej postaci.

ograniczenia w budowaniu decku
Jeżeli mamy przykładowo postać, która nazywa się: "Jerzy" i później pojawiły się jeszcze trzy wersje tej karty (będą one oznaczone, odpowiednio: Experienced, Experienced 2, Experienced 3) to teraz pytanie, ile kart mogę mieć danego typu w decku?

W swoim decku możemy mieć maksymalnie 3 karty o tej samej nazwie, nie dotyczy to jednak kart presonality oznaczonych własnie jako Experienced.
Z tego co się orientuję wszystkie postacie Experienced są równocześnie typu "unique" oznacza to, iż możemy mieć tylko jedną kartę tego typu w decku. Bardzo rzadko, ale zdarza się jednak również iż wersja unexperienced jest oznaczano jako unique. Załóżmy jednak standardowy przykład iż nasz "Jerzy" ukazał się jako non-unique. Wtedy w naszym decku moglibyśmy umieścić tak:
- 3x Jerzy (unexperienced)
- 1x Jerzy Experienced
- 1x Jerzy Experienced 2
- 1x Jerzy Experienced 3
Gdyby wersja unexperienced była typu unique, automatycznie moglibyśmy umieścić tylko jedną taką kartę w grze.

postacie Experienced podczas rozgrywki

Idąc z naszym przykładowym "Jerzym", jeżeli na stole aktualnie znajduje się nasza wersja "Experienced", a w fazie dynasty na jednej z naszej prowincji znajduje się wersja "Experienced 2" możemy zrobić tzw. overlay. Polega to na tym, że naszą postać na stole nakrywamy wyższą wersją Experienced (ważne jest iż nie musimy w momencie nakrywania spełniać wymogu Honor Requrements), nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.

Jeżeli różnica w poziomach jest wyższa więcej niż jeden poziom, wtedy w dalszym ciągu możemy wykonać overlay musimy jednak dopłacić różnicę w złocie jaka jest między obiema wersjami. Jeżeli obie wersje kosztują tyle samo, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.

Jeżeli w grze znajduje się już nasza wersja "Experienced 3" a na jednej z prowincji pojawiła się nagle wersja "Experienced 2" lub "Experienced" to jedyne co możemy zrobić to odrzucić tą kartę. Lub też poczekać, aż nasza postać zginie... nie jest to jednak chyba za dobry pomysł.

Jeżeli chodzi o wersję unexperienced to w momencie jeżeli znajduje się ona na stole możemy podobnie jak ma to miejsce z wersjami Experienced wykonać overlay. Możemy jednak zdecydować się na to aby wystawić wersję Experienced osobno (będziemy wtedy mięli na stole 2 personalities o tej samej nazwie, ale jedna unexperienced, a druga experienced.
Tak samo sytuacja wygląda, kiedy w grze znajduje się już jakaś wersja experienced, a na naszej prowincji akurat pojawi się wersja unexperienced. Możemy wtedy spokojnie wprowadzić ją do gry.
W obu powyższych przykładach dotyczy to oczywiście sytuacji kiedy wersja unexperienced nie jest jednocześnie unique.

Bardzo ważne jest to, iż mimo to, że nakrywamy wcześniejszą wersję naszej postaci. Wszystkie abilities, które posiadały nakryte karty są dziedziczone i gracz w dalszym ciągu może z nich korzystać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:46, 23 Mar 2009    Temat postu:

DISHONOR (czyli jak radzimy sobie z hańbą na naszej postaci)

oznaczenie
Jeżeli nasza postać zostanie "dishonorable" kartę należy obrócić o 180°, aby to oznaczyć.

co się dzieje z postacią?
- Personal honor (PH) postaci spada do zera,
- w momencie kiedy postać zostaje zniszczona, gracz, który ją kontrolował traci tyle honoru ile bazowo wynosił PH tej personality,
- po śmierci postać wciąż pozostaje "dishonorable"

jak odzyskać honor?
kiedy postać "dishonorable" jest w jakiś sposób powiązana ze zdobywanie przez gracza jednego lub większej liczby honoru, cała zdobycz jest negowana, a postać odzyskuje swój honor ("rehonored") i staje sie ponownie "honorable". Najlepszymi przykładami są tutaj sytuacje:
- zanim gracz zdobył honor, którego akcja była powiązana lub wyszła od postaci "dishonorable"
- zanim gracz zdobył honor po dołączeniu attachmentu do jednej ze swoich postaci
- zanim gracz zdobył honor za zwycięstwo w bitwie (w przypadku remisu wszystkie postacie najpierw odzyskują honor, i dopiero później zostają zniszczone)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sboja
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pon 18:47, 23 Mar 2009    Temat postu:

SEPPUKU (czyli jak częściowo odzyskać honor)

W grze niektóre efekty mogą spowodować, iż personality musi popełnić seppuku. Jeżeli do tego dojdzie należy zastosować następujący tekst:
"Rehonor the Personality, then destroy him; these effects cannot be negated."

Dodatkowo wszyscy gracze mogą skorzystać z następującej reakcji:
"Reaction: Any number of times per turn, before you lose Honor from an action that targeted or was performed by one of your Courtier or Samurai Personalities: He commits seppuku. Reduce the Honor loss to one."

Należy o tym pamiętać, ale i również zwrócić uwagę na to, iż z tej reakcji mogą skorzystać tylko personalities Courtier i Samurai.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.jaworznickiegranie.fora.pl Strona Główna -> Gry karciane Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Soft.
Regulamin